Çıralı Yanartaş

Eski Yunan Mitolojisi’ne göre, Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda bulunan doğal gaz kaynağından binlerce yıldır çıkan alevler, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes’un kardeşi Belleros’u bir av partisinde öldürmesiyle başlar ve “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes adını alır. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, Argos kralı tarafından kabul edilir. Argos Kralı, kendisine sığınan bu genci öldürmeyi kendine yakıştıramaz ve onu Likya Kralına gönderir.

 

Likya Kralı, acınacak haldeki bu genci öldürmek istemez ve onu Olimpos dağında yaşayan arslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağızdan alevler saçan canavar Chimera ile savaşmaya gönderir. Bellerophontes, Chimera ile savaşmak için Pegassos adlı kanatlı atına binir. Chimera saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere indiğinde canavarı mızrağı ile yedi kat yerin dibine gömer. Bununla birlikte, Chimera yerin yedi kat altından alevler yaymaya devam ediyor. Homeros’un aktardığı efsaneye göre, Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fışkıran alevler Anadolu’da binlerce yıldır yanar.

 

Bellerophontes’in zaferini kutlamak için Olimpiyat’ta bir yarış düzenlenir. Atletler, meşalelerini Chimera Kutsal Ateşiyle tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Bu, daha sonra Anadolu’da birkaç gün süren Olimpiyat Oyunları’nın ilk örneğidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir